اکثر فریلنسرها همزمان چندین پروژه را انجام می‌دهند. این کار مزایایی دارد اما سازماندهی و مدیریت چندین پروژه کار دشواری است. اگر برای مدیریت وظایف، الویت‌ها و اهداف با چالش مواجه هستید در این مقاله به نکات مهمی برای مدیریت مشتریان و افزایش کار مفید اشاره می‌کنیم.


1. برقراری ارتباط با کارفرما و تعیین انتظارات

با کارفرما ارتباط برقرار کنید و از او بخواهید اهداف و انتظاراتش را به طور شفاف بیان کند. از کارفرما بخواهید جزئیات و کلیات پروژه را توضیح دهد و مدت زمانی که انتظار دارد پروژه انجام شود را اعلام کند. اطمینان حاصل کنید که این توافقات در قرارداد ذکر شده است.

نحوه ارتباط همه مشتریان با شما یکسان نیست. به عنوان مثال، ممکن است یک مشتری از شما بخواهد هر هفته جلسه داشته باشید و میزان پیشرفت پروژه را توضیح دهید یا مشتری دیگری به جلسه ماهیانه نیز راضی باشد. در ابتدای پروژه باید این موارد را تعیین کنید.

این موارد به ویژه در خصوص ددلاین‌ها بسیار مهم است. قطعا شما نمی‌خواهید زمانتان برای برقراری تماس و ارسال ایمیل تلف شود تا در مورد نکات این چنینی به کارفرما اطلاع دهید. بنابراین در مورد ددلاین‌ها و زمان جلسات کاملا شفاف عمل کنید تا کارفرما همه چیز را در مورد روند انجام کار و زمان اتمام پروژه بداند.

همچنین ممکن است پروژه تغییر کند و یا زمان ددلاین تغییر کند. شما باید آماده چنین تغییراتی باشید. مطمئن شوید که هر زمان که از شما خواسته شود کاری متفاوت از آنچه در ابتدا توافق کرده‌اید انجام دهید، برای کاری که انجام خواهید داد، برنامه دارید.


2. از قرارداد فریلنسری استفاده کنید

به عنوان یک فریلنسر، به شما توصیه می‌کنم هر زمان که با مشتری به توافق رسیدید، قرارداد تنظیم کنید. قرارداد یک توافق نامه حقوقی بین شما و مشتری است و جزئیات روابط کاری شما را مشخص می‌کند.

قرارداد معمولاً شامل اطلاعاتی مانند:

  1. اسامی تمام افراد درگیر در پروژه
  2. جزئیات خدماتی که شما ارائه می‌دهید
  3. انتظارات هر دو طرف در مورد پروژه
  4. تعیین زمان اتمام پروژه
  5. زمان و نحوه پرداخت حقوق

دیگر نیازی به تنظیم و امضا اسناد کاغذی نیست. ابزارهای آنلاینی وجود دارد که به شما امکان می‌دهد قراردادهای خود را ایجاد کنید، از افراد مربوطه بخواهید آنها را به صورت الکترونیکی امضا کنند (امضا الکترونیکی)، سپس اسناد را به صورت ایمن در فضای ابری ذخیره کنید.

برای آشنایی با این ابزارها کلیک کنید.


3. از ابزارهای مدیریت تسک استفاده کنید.

شما یک فریلنسر هستید که همزمان چندین مشتری را مدیریت می‌کنید، بنابراین پیگیری کار و روند پیشرفت آن بسیار مهم است. ابزارهای مدیریت و برنامه‌ریزی به شما در انجام این کار کمک می‌کنند.

ابزارهای آنلاین زیادی به این منظور طراحی شده‌اند که به شما امکان می‌دهند پروژه‌های مختلف ایجاد کنید، آنها را به مشتریان اختصاص دهید و سپس وظایفی را برای هر پروژه به صورت جداگانه ایجاد کنید. آنها همچنین به شما این امکان را می‌دهند لیست کارهای روزانه ایجاد کنید. بنابراین می‌توانید کنترل دقیقی در مورد آنچه روزانه انجام می‌دهید داشته باشید. این به شما بستگی دارد که از چه ابزاری برای سازماندهی و مدیریت تسک‌ها استفاده کنید.

ممکن است بعد از گذشت مدتی به اطلاعاتی که در یک پروژه استفاده کرده‌اید نیاز داشته باشید. با استفاده از این ابزارها می‌توانید به پروژه مد نظرتان رجوع کنید و به آنها دسترسی داشته باشید.


4. زمانتان را مدیریت کنید

وقتی زمان واحد پول شماست، باید آن را عاقلانه مدیریت کنید تا پول بیشتری بدست آورید. بازدهی شما به نظم، تمرکز و یادگیری مدیریت زمان بستگی دارد. یکی از بهترین راه‌ها برای افزایش کار مفید، مدیریت زمان و برنامه‌ریزی است. یک برنامه زمانی، راهی عالی برای تقسیم وظایف به بخش‌های قابل مدیریت است. هنگام برنامه‌ریزی روی وظایف مهم و کلیدی تمرکز کنید. کارهایی که اهمیت کمتری دارند را به روزهای بعد موکول کنید.

لزومی ندارد که صبح زود را برای شروع کار اختصاص دهید. کار فریلنس به این معنی است که نیازی به حضور راس ساعت و تحمل ترافیک در ابتدا صبح نیست و زمان شروع کارتان به عهده خودتان است. با شروع روز، زمانی را برای برنامه‌ریزی و پیش‌بینی مشکلات در نظر بگیرید.


5. عوامل حواس‌پرتی را مدیریت کنید

مسلماً این مهم‌ترین کار برای افزایش میزان بازدهی و کار مفید است. باید استفاده از موبایل، اینترنت، ایمیل و شبکه‌های اجتماعی را مدیریت کنید. برای این کار شبکه‌های اجتماعی خود را ببندید و موبایل خود را از خود دور نگه دارید و برای استفاده از آن زمان مشخصی را در نظر بگیرید. می‌توانید در بین ساعت کاری، زمان مشخصی برای استراحت و استفاده از موبایل و اینترنت در نظر بگیرید.

شبکه‌های اجتماعی به گونه‌ای طراحی شده‌اند که شما را تا زمانی که ممکن است درگیر خود نگه دارند. اگر نیاز به تبلیغ کسب و کار خود در شبکه‌های اجتماعی دارید، زمانی مشخصی را برای این کار در اختصاص دهید و در غیر اینصورت در ساعات مشخصی از موبایلتان استفاده کنید.


6. محیط کاری مناسبی ایجاد کنید

اگر در خانه کار می کنید، داشتن ذهنیت و فضای مناسب برای کار بسیار مهم است. هنگام کار لباس مناسبی بپوشید. حتماً هر دو ساعت یکبار استراحت کنید. استراحت مناسب به شما کمک می‌کند تا بازدهی بیشتری داشته باشید.

اگر زمان زیادی پشت کامپیوتر هستید، مطمئن شوید نحوه نشستن شما صحیح است. دقت کنید که:

  1. ارتفاع صندلی خود را طوری تنظیم کنید که بتوانید از صفحه کلید در حالی که مچ دست و ساعدتان صاف است استفاده کنید.
  2. پاهایتان را صاف روی زمین یا روی یک زیرپایی مناسب قرار دهید.
  3. بالای صفحه نمایش خود را در سطح چشم نگه دارید و آن را به اندازه یک بازو دورتر قرار دهید.
  4. صفحه‌کلید را مستقیماً در مقابل خود قرار دهید.

تنظیم صحیح میز، شما را از فشار چشم، درد مفاصل و درد عضلانی نجات می‌دهد. وقتی راحت هستید، بهتر تمرکز می‌کنید و زمانی که صرف کار می‌کنید بیشترین بازدهی را دارید. اگر محیط نور طبیعی نور طبیعی مناسب، دما حدود 20 درجه و صدای پس زمینه کمی داشته باشد، محیط بسیار مناسبی است.


منبع:

https://www.enterprisenation.com/learn-something/freelancers-how-to-manage-clients-and-work-productively/