NFT کوتاه‌ شده عبارت non-Fungible Token و به معنای توکن غیرقابل معاوضه است. در اینجا شاید مفهوم غیرقابل معاوضه کمی گنگ به‌نظر برسد. به طور کلی دارایی‌های انسان به دو دسته قابل معاوضه و غیرقابل معاوضه تقسیم می‌شوند. دارایی‌های قابل معاوضه دارایی‌هایی هستند که ارزش آنها در همه‌جا و همه حال یکسان است مثل اسکناس یا طلا. مثلاً یک اسکناس یک دلاری را می‌توان با اسکناس یک دلاری دیگری تعویض کرد چون ارزش هر دوی آنها یکسان است و در عمل هیچ تفاوتی با هم ندارند.


باورتان می‌شود کسی برای خرید این اثر دیجیتال 11،8 میلیون دلار پول داده باشد؟

باورتان می‌شود کسی برای خرید این اثر دیجیتال 11،8 میلیون دلار پول داده باشد؟

در مقابل دارایی‌های غیرقابل معاوضه را داریم که ارزشی خاص و منحصربه‌فرد دارند و نمی‌توان آن‌ها را تعویض کرد. مثلاً نقاشی مونالیزای داوینچی یک دارایی غیرقابل تعویض است چون ارزشی منحصربه‌فرد و یکتا دارد و هیچ دارایی دیگری را نمی‌توان با آن مبادله کرد. مثلاً نمی‌توان یک تابلوی نقاشی دیگر را با آن تعویض کرد.

بعد از اینکه به یک درک نسبی از مفهوم غیرقابل معاوضه رسیدید احتمالاً راحت‌تر بتوانید مفهوم NFT را هم درک کنید. شما اگر یک اثر هنری داشته باشید به راحتی می‌توانید آن را به NFT تبدیل کرده و با قیمت مناسبی به فروش برسانید. با تبدیل اثر خود به NFT در واقع حق مالکیت آن اثر برای همیشه متعلق به شما خواهد بود و به راحتی می‌توان کپی یا اصل بودن اثر را تشخیص داد. شاید این مفهوم بیش از همه به داد هنرمندان دیجیتال رسیده باشد که تا پیش از این به راحتی آثارشان سرقت و کپی می‌شد.

چطور می‌توانیم NFT بسازیم و آن را بفروشیم؟

خب همین ابتدا باید بگوییم که نباید چندان ذوق‌زده شوید و فکر کنید با کشیدن یک نقاشی و بعد ان‌اف‌تی کردن آن و فروشش چند هزار دلار به جیب بزنید! موانع زیادی در راه فروش یک اثر دیجیتال وجود دارد که مهم‌ترین آن هزینه بالای انجام این کار است. هیچ راهی وجود ندارد که بتوانید به طور رایگان آثار خود را به NFT تبدیل کنید و حتماً باید یک کیف پول دیجیتال پر از رمز ارز داشته باشید.


این اثر از هنرمندی دیجیتال به نام Beeple با 69،3 میلیون دلار گران‌ترین اثری است که به صورت NFT به فروش رفته.

این اثر از هنرمندی دیجیتال به نام Beeple با 69،3 میلیون دلار گران‌ترین اثری است که به صورت NFT به فروش رفته است.


یکی دیگر از موانع پیش روی شما در بحث فروش NFT این است که باید اثر شما خریدار داشته باشد. تصور کنید بعد از کلی هزینه برای تبدیل اثر خود به NFT هیچ کس خواهان خریداری آن نباشد. پس ابتدا به طور کامل درباره این موضوع تحقیق کنید و مطمئن شوید اثر شما مشتری خود را خواهد داشت.

در ادامه مراحل ساخت NFT و انتشار و فروش آن در وب‌سایت refinable.com را شرح می‌دهیم:

1. ساخت کیف پول دیجیتال

وب‌سایت refinable طیف گسترده‌ای از کیف پول‌ها را پشتیبانی می‌کند و از این بابت نگرانی خاصی وجود ندارد. در این مقاله ما از کیف پول Trust Wallet استفاده می‌کنیم که از امنیت بالایی برخوردار است، امکانات متنوعی دارد و بر روی دستگاه‌های اندرویدی و iOS نصب می‌شود. بعد از نصب این کیف پول و خرید مقدار کافی یکی از رمز ارزهای مورد پشتیبانی وب سایت Refinable، کیف پول شما آماده است که به وب‌سایت متصل شود. ( توصیه ما ساخت کیف پول BNB و خرید این رمز ارز از صرافی های داخلی است زیرا این رمز ارز هزینه Gas fee و کارمزد انتقال پایینی دارد، در نهایت این رمز ارز را به توکن Binance Smart Chain تبدیل کنید.)

2. اتصال کیف پول به refinable

برای اتصال کیف پول خود وارد وب‌سایت refinable شده و روی گزینه Connect Wallet در بالا سمت راست کلیک کنید بعد از کلیک روی این گزینه پنجره‌ای مانند تصویر زیر باز می‌شود:

برای اتصال کیف پول Trust Wallet خود که بر روی گوشی خود نصب کرده‌اید باید بر روی گزینه WalletConnect کلیک کنید. بعد از کلیک روی این گزینه پنجره زیر باز می‌شود:

 

روی گزینه سوم یعنی Binance Smart Chain کلیک کنید. اکنون باید یک کد QR برای شما نمایش داده شده باشد که باید از درون برنامه Trust Wallet که در گوشی خود نصب دارید وارد Settings شده و روی Wallet Connect کلیک کرده و این کد را اسکن کنید. سپس چند گزینه در برنامه داخل گوشی ظاهر می‌شود که باید Ok کنید. بعد از این مراحل احتمالاً با موفقیت توانسته باشید کیف پول Trust Wallet خود را به وب‌سایت متصل کنید.

3. تبدیل اثر خود به NFT

بعد از اینکه با موفقیت کیف پول خود را به وب‌سایت refinable متصل کردید نوبت به تبدیل اثرتان به NFT و انتشار آن در سایت می‌رسد تا مشتریان احتمالی بتوانند اثر شما را خریداری کنند. برای این کار ابتدا باید بر روی گزینه Create در بالای سایت کلیک کنید. بعد از کلیک بر روی این گزینه صفحه‌ای مشابه تصویر زیر باز می‌شود:برای انتخاب اثر خود بر روی Choose File کلیک کنید و فایل موردنظر را انتخاب و بارگذاری کنید.


سپس در قسمت Title می‌توانید عنوانی برای اثر خود انتخاب کنید. در قسمت Description هم می‌توانید توضیحاتی درباره اثرتان بنویسید. قسمت Tags بخش مهمی است و با انتخاب تگ مناسب شانس دیده‌شدن اثرتان افزایش می‌یابد. از تگ‌های مرتبط با اثر استفاده کنید.

قسمت Editions برای حالتی است که شما اثر خود را ویرایش می‌کنید و نسخه جدید را بارگذاری می‌کنید. عدد پیش‌فرض این قسمت 1 است. اگر نسخه جدیدی از اثر را بارگذاری کردید باید این عدد را تغییر دهید.

بخش Royalties که به معنای حق تالیف است هم برای زمانی است که اثر شما یک بار خریداری می‌شود و در دفعات بعدی درصدی از مبلغ فروش به شما اختصاص می‌یابد. می‌توانید این بخش را خالی بگذارید یا درصدی را در آن وارد کنید (حداکثر 1 درصد).

اکنون باید گزینه List for sale را فعال کنید. بعد از فعال‌کردن این گزینه بخش‌های زیر نمایش داده می‌شوند:

اگر می‌خواهید اثرتان را با یک قیمت ثابت بفروشید گزینه Buy Now را فعال کرده و قیمت اثر را در بخش Price مشخص کنید. ولی اگر می‌خواهید اثر خود را به مزایده گذاشته و به بالاترین قیمت بفروشید باید گزینه On Auction را انتخاب کرده و قیمت پایه اثر و تاریخ شروع و پایان مزایده را مشخص کنید.

در انتها با کلیک بر روی Agree & Continue و پرداخت مبلغ مشخص شده اثرتان بر روی وب‌سایت منتشر شده و آماده فروش می‌شود.

نتیجه گیری

در این مقاله در مورد NFT و سازوکار ساخت و انتشار و فروش آن صحبت کردیم و گفتیم که با اینکه این فضای نو می‌تواند بستر مناسبی برای سرمایه‌گذاری و کسب سود‌های زیاد باشد اما توجه کنید که اگر بدون اطلاعات دقیق و کامل وارد این فضا شوید یقیناً سرمایه زیادی را از دست خواهید دارد و متضرر خواهید شد. همچنین برای کار در این محیط لازم نیست حتماً خودتان اثری را منتشر کنید بلکه می‌توانید آثار دیگران را خریداری کنید و با مبلغ بالاتری بفروشید و کسب سود کنید.
در صورتی که درآمد ارزی دارید و یا تمایل به افتتاح حساب بانکی در خارج از ایران دارید، سرویس دلاری شو در خدمت شماست.