در این مقاله با مدل‌های ذهنی آشنا می‌شویم. مدل‌های ذهنی به شما کمک می‌کنند کارها را ارزیابی کنید و به شما در تصمیم‌گیری بهتر کمک می‌کنند. این دو مفهوم زیربنای هر کاری است که انجام می‌دهید. در ادامه با مدل‌های ذهنی بیشتر آشنا می‌شویم.

آشنایی با مدل‌های ذهنی 

مدل ذهنی در مورد نحوه عملکرد توضیح می‌دهند. آنها ابزار تفکری هستند که برای درک زندگی، تصمیم گیری و حل مشکلات استفاده می‌شوند. یادگیری یک مدل ذهنی جدید به شما دید جدیدی می‌دهد. مدل‌های ذهنی به طور گسترده در زندگی روزمره مفید هستند. درک این مفاهیم به شما کمک می‌کند تا انتخاب‌های عاقلانه‌تری داشته باشید و اقدامات بهتری انجام دهید. اگر کسی علاقه‌مند به تفکر واضح، منطقی و مؤثر است، ایجاد پایگاه گسترده‌ای از مدل‌های ذهنی بسیار مهم است.


قانون سه دلیل

برای متقاعد کردن دیگران 3 دلیل ارائه دهید. نه 2 دلیل و نه 4 دلیل بلکه دقیقا 3 دلیل. این قانون در متقاعد کردن کارفرما و مشتری بسیار مؤثر است.

چرا؟ سه دلیل:

1. بحث شما توجه آنها را جلب می کند و یادشان می‌ماند.

2. شما مجبور هستید 3 دلیل مهم را انتخاب کنید.

3. وقتی صحبت می کنید ساختارمندتر، مطمئن‌تر و قاطع‌تر به نظر می‌رسید.

امیت رانادیو


آنالیز ساختاری

ساختار قدرتمندی از خلاقیت و حل‌مسئله است که باید اجزا اساسی را به اجزا کوچک‌تر تقسیم کنید و آن‌ها را با هم ترکیب کنید و برای ساخت یک محصول جدید ایده پردازی کنید.

برای ایده‌پردازی در مورد ساخت یک ماشین جدید به شکل زیر عمل می‌کنیم.

ویژگی‌های مهمی که در ساخت ماشین جدید برایمان اهمیت دارد می‌نویسیم و آن‌ها را به بخش‌های کوچک‌تر تقسیم می‌کنیم. برای مثال برای ما چهار ویژگی اندازه، نوع ماشین، استایل بدنه و مکانیزم اهمیت دارد. این ویژگی‌ها را به اجزا کوچک‌تر تقسیم می‌کنیم.

اندازه: خیلی بزرگ، بزرگ، متوسط و کوچک.

نوع ماشین: سدان، کوپه، اسپورت، مینی ون، ون، کراس اور و ماشین سنگین.

استایل بدنه: آیرودینامیک، هندسی، لوکس، کاربردی و انتزاعی.

مکانیزم: گازی، دیزلی، خورشیدی، سوخت فسیلی، هیبریدی و برقی.

حالا با ترکیب این موارد می‌توانید ایده جدیدی برای ساخت ماشین پیدا کنید.
مثلا ماشینی با اندازه متوسط و اسپورت که استایل بدنش لوکس باشد و مکانیزمش برقی باشد.

خاکستری فکر کنید

هنگام تصمیم‌گیری به یاد داشته باشید که خاکستری فکر کنید. تا زمانی که تمام حقایق و اطلاعات مربوطه را نشنیده‌اید در برابر تصمیم‌گیری وسوسه نشوید و مقاومت کنید. هنگام تصمیم‌گیری جنبه‌های مثبت و منفی را در نظر بگیرید و هر دو را کنار هم ببینید. 


از زاویه‌ای دیگر به مشکلات نگاه کنید

شناسایی یک جنبه متفاوت از یک مشکل برای ارائه یک راه حل اساسی بسیار مهم است. هنگامی که به یک مشکل از زاویه‌ای دیگر نگاه می‌کنید، راه‌حل‌های مختلفی پیدا می‌کنید.


مثلا آسانسور به کندی حرکت می‌کند. اگر به دنبال راه‌حل باشیم باید سرعت را بالا ببریم. موتورها را تغییر دهیم تا با سرعت بیشتری کار کنند. این راه‌حل ممکن است کاربردی باشد اما هزینه تولید محصول را بالا می‌برد و کاربردی نیست. اما اگر از زاویه‌ای دیگر نگاه کنیم انتظار آزاردهنده است. برای کاهش آزاردهنده بودن زمان انتظار تا رسیدن به طبقه مورد نظر چه کاری می‌توانیم انجام دهیم؟ تا رسیدن به طبقه مورد نظر آهنگ پخش شود.


دنیا کوچک است

ممکن است دوست داشته باشید با فردی که در یک حوزه توانمند است صحبت کنید و از تجربیاتش استفاده کنید اما هیچ راه ارتباطی‌ای با او نداشته باشید. کافیست جستجو کنید، راهی برای ملاقات افراد دیگر وجود دارد. شما به طور غیرمستقیم با افراد زیادی در ارتباط هستید. هر فرد از طریق مجموعه‌ای از ارتباطات با افراد دیگر ارتباط غیرمستقیم دارد.


جزئی نگری و کلی نگری

جزئی نگری زمانی است که شما بر روی جزئیات مهم یک موضوع بزرگ تمرکز می‌کنید. اما پیروزی فقط در یک بخش کوچک کافی نیست. به یاد داشته باشید که تصمیمات کوچک شما در مجموع شما را به اهداف و نتایج برسانند. اگر در یک بخش کوچک شکست خوردید پایان همه چیز نیست و باید تلاش کنید در بخش‌های دیگر پیروز شوید و به موفقیت برسید.


تئوری تصمیم‌گیری هیوریستیک

افراد در بررسی اولیه گزینه‌های تصمیم‌گیری از میانبرهای اکتشافی استفاده می‌کنند اما پس از آن به صورت منطقی عمل می‌کنند. ما از میانبرهای ذهنی استفاده می‌کنیم تا تصمیم بگیریم چه چیزی ممکن است و سپس از ابزار مورد انتظار و تجزیه و تحلیل استفاده می‌کنیم تا بهترین را انتخاب کنیم.


منبع:

https://twitter.com/_alexbrogan/status/1539597857178763269